Fukuşima’ya göçmenleri yollamışlar

001FukuimaBERLİN – Japonya’da deprem ve tsunaminin ardından Fukuşima nükleer santralindeki radyoaktif sızıntıyı gidermek için santralin işletmecisi olan Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi’nin (TEPCO) bölgeye evsizleri ve göçmenleri gönderdiği ortaya çıktı.

Alman WDR televizyonunun haberine göre TEPCO, santralin soğutma üniteleri arızalandığında buraya evsiz ve göçmenleri gönderdi.

Alman WDR televizyonun haberine göre bu kişiler yüksek dozda radyasyona maruz kaldı ve kurtulma şansları bulunmuyor. Ayrıca Japon medyasının duyurduğu gibi santralde gönüllü kalanların çok az olduğu şirketin zorlamasıyla birçoğu bu görevi kabul etmek zorunda kaldıkları belirtildi. Bu

Bu arada Hükümet Fukuşima nükleer santrali yakınlarındaki dört bölgede yetiştirilen iki çeşit sebze ve süt satışına yasaklama getirdi. Fukuşima çevresinde radyasyon izlerinin onyıllarca kalacağına dikkat çekildi. Nükleer santrali deniz suyuyla soğutma çalışmalarına devam eden hükümetin Pasifik okyasununda da radyasyon ölçümleri yapacağı açıklandı.

Japonya nükleer güvenlik kurumunun tsunami felaketinden 9 gün önce bir rapor yayınlayarak TEPCO’nun gerekli denetimleri yapmadığını açıkladığı ortaya çıktı. Rapora göre TEPCO felaketten haftalar önce santral için çok önemli olan donanım denetimini yapmaktan defalarca kaçındığını belirtti. Raporda, TEPCO’nun 33 ekipman parçasını denetimden geçirmediği kaydedildi. Bu arada, AFP’deki haberde santral operatörü TEPCO’nun, Fukuşima’daki nükleer kazadan birkaç gün önce tesislerin kontrolüyle ilgili raporları değiştirdiğini itiraf ettiği bildirildi.

Japonya’nın kuzeydoğusunu vuran ve Fukuşima 1 nükleer santraline zarar veren deprem ve tsunamiden 10 gün kadar önce TEPCO’nun yetkililere kontrol kayıtları verilerini değiştirdiklerini kabul eden bir belge verdikleri ortaya çıktı. Soğutma sistemine bağlı unsurların da bulunduğu başka parçaların da kontrol edilmediği ifade ediliyor.

Kaynak: ANF

Read Previous

Sığınmacılar morg odasından çıkarıldı

Read Next

7 sığınmacı 6 gündür açlık grevinde