multeci.net Hakkında

multeci.net sitesi hak temelli mülteci haberciliği yapmak, alanla ilgili gelişmeleri yansıtmak, alanda çalışan sivil topum örgütlerinin (STÖ) çalışmalarını desteklemek, sığınmacılara, mültecilere yönelik ayrımcı tutumları ve yanlış bilgileri azaltmak, sığınmacılara söz hakkı tanımak amacıyla 2007 yılında kuruldu. Bu dönemde zorunlu göç alanıyla ilgili kapsamlı bilgilerin yanı sıra haber, röportaj ve görsellerin yer aldığı sitede Sema Buz, Önder Beter, Senar Ataman köşe yazarı olarak alandaki gelişmelere ilişkin yazılar kaleme aldı. Zamanla daha geniş bir içeriğe sahip hale gelen site, Taner Kılıç, Zakira Frotan Hekmat, Orçun Ulusoy’un köşe yazılarıyla alanla ilgili önemli bir kaynak haline geldi.

multeci.net, gönüllü bir yapı olması sebebiyle kimi zaman güncel içeriklere yer verememesine ve sitenin yenilenmesi sırasında eski link bağlantılarına erişilememesi gibi yaşanan sorunlara karşın 2007 yılından beri çalışmalarına devam etmektedir.

Multeci.net sığınmacıların öznesi oldukları zorlu süreçte desteklenmesinin, katılım ve ifade haklarını kullanabilmelerini, medyada temsillerini önemli görür ve bunun uygulamadaki aksaklıkların anlaşılmasına ve çözüm üretilmesine güçlü bir etkisi olacağını kabul eder. Benzer şekilde travmatik süreçler içeren sığınma sürecinde, sığınmacılara katılım ve ifade imkanı tanımanın sığınmacıların iyilik haline olumlu etkisi olacağını düşünür.

Daha çok İran, Afganistan ve Irak’tan Türkiye’ye dönük sığınma hareketinin yaşandığı 2011 yılı öncesi gündem olamayan sığınmacılar, mülteciler Suriye’den Türkiye’ye gelen 4 milyon civarında mültecinin varlığıyla medyada sık sık gündem olmasına karşın hak temelli habercilik konusunda ciddi bir ilerleme kat edilemedi.

multeci.net sitesi Türkiye’de sığınma alanında hak temelli internet haberciliği yapan en geniş ve eski kaynak konumundadır.

İnsan hakları perspektifini temel alan multeci.net hak temelli mülteci haberciliği yapma, alandaki çalışmaları destekleme, zorlu sığınma sürecindeki gelişmelerin mültecilerin lehine yaşanması için çalışmalarını gönüllü bir temelde yürütmekte ve ilgili herkesin desteğini beklemektedir.

İletişim için: haber@multeci.net