Suriye’de yoğun çatışma

011suriSuriye devlet medyasına göre ordu ülkenin kuzeybatısındaki Cisr Eş Şuğur’a girdi.

Suriye televizyonu kentte sşlahlı gruplarla güvenlik güçleri arasında yoğun çatışmalar çıktığını bildiriyor.

İki kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de tutuklandığı bildiriliyor.

Görgü tanıkları sabahın erken saatlerindeki bombardıman ardından, helikopter ve tanklarla saldırı başlatıldığını söylüyor.

Tanklı askerlerin bu sabah kente girerek bazı “silahlı kişileri” yakaladığını, diğerlerinin kaçtığını belirtti.

Suriye hükümeti, geçen hafta 120 güvenlik personelinin öldürüldüğü ileri sürülen kentte düzeni sağlamaya çalıştıklarını söylüyor.

Hükümet olaydan Cisr Eş Şuğur’daki “silahlı grupları” sorumlu tutuyor.

Kent halkı ise ölümlerin bir ayaklanma sonucu güvenlil güçleriyle girilen çatıimadan kaynaklandığını söylüyor.

Suriye ordusu, bölgede faaliyet gösteren “silahlı grupların” 120 güvenlik gücü mensubunu öldürdüğünün belirtilmesinden sonra kasabada operasyon başlatmıştı.

Operasyon bölgeden Türkiye’ye sığınanların sayısını artıdı.

Dün Türk yetkililer, şiddet olayları nedeniyle, Suriye’den Türkiye’ye sığınanların sayısının en az 4300 olduğunu aiıklamıştı.

Suriye-Türkiye sınırındaki BBC muhabiri gerçek mülteci sayısının bu rakamın çok daha üzerinde olabileceğini belirtiyor.

Son mültecilerin çoğunluğu, ülkenin kuzeyindeki Cisr Eş Şuğur kasabasından.

Kimi görgü tanıkları mülteci saysının on bin civarında olduğunu söylüyor.

Muhalefetten orduya suçlama

Suriye’nin kuzeyindeki muhalefet eylemcileri, orduyu Cizr el-Şuhur kasabası çevresinde tarlaları ateşe vermekle suçladı.

Bir görgü tanığı, kasabanın yakınındaki bir köye tanklarla saldırı yapıldığını anlatıyor.

Saldırı sırasında ölenler olduğu ve mahsülün yok edildiği söyleniyor.

Muhalefet grupları içindeki eylemciler, BBC’ye verdikleri bilgilerde, Suriye ordusuna bağlı savaş helikopterleri ve tanklar kasabaya ateş açarken, ilerleyen askeri birliklerin evleri buldozerlerle yerle bir ettiklerini, tarlaları ve hasadı ateşe verdiklerini söylüyorlar.

Yöre halkı Cizr el-Şuhur kasabasının hemen tamamen boşalmış halde olduğunu ve binlerce insanın sınır ötesine, Türkiye’ye geçmeye çalıştığını anlatıyor.

Muhalefet ayrıca, dün güvenlik birimlerinin çeşitli kent ve kasabalardaki hükümet aleyhtarı göstericilere ateş açtığını; 20’yi aşkın insanın öldüğünü belirtiyorlar.

Suriye’de önceki gün de, başkent Şam’ın bir banliyösü de dahil, çeşitli kesimlerinde geniş çaplı gösteriler olduğu bildiriliyor.

Devlet Başkanı Beşşar Esad’a karşı önceki gün düzenlenen gösterilerde ülke çapında en az 32 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilmişti.

Yetkililerse, protestocuların ateş açtığını savunuyor.

Uluslararası Kızıl Haç Örgütü, şiddet olaylarına hedef olanlara ulaşılmasına derhal izin verilmesi gerektiğini bildirdi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, olayların başlangıcından itibaren Türkiye’ye sığınanların sayısının 2800’e ulaştığını açıkladı.

Davutoğlu, gelenlerin yüzde 90’ının çocuk, yaşlı ve kadınlardan oluştuğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı bir soru üzerine, “şu anda sınırda tampon bölge oluşturma gibi bir niyetlerinin olmadığını” açıkladı.

Ahmet Davutoğlu, şartlar normalleşinceye kadar ellerinden geldiği kadar sığınmacıyı ağırlamaya çalışacaklarını dile getirirken, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwell de Türkiye’ye insani yardım konusunda destek olacaklarını açıkladı.

ABD ve BM’den kınama

ABD, Suriye hükümetinin muhaliflere karşı şiddet kullanmasını kınadı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Suriye hükümetinin muhaliflere karşı acımasızca şiddet uyguladığı belirtilerek, Washington’un, Avrupa ülkeleri tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısını desteklediği ifade edildi.

Açıklamada, “Suriye hükümeti, ülkeyi tehlikeli bir yolasokuyor ” denildi ve şiddete hemen son verilmesi istendi.

BM Güvenlik Konseyi üyelerinden İngiltere, Fransa ile birlikte Almanya ve Portekiz Konsey’e Suriye’yi kınayan bir karar tasarısı sunmuştu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’de rejim tarafından sivillere karşı askeri güç kullanılmasının “kabul edilemez” olduğunu ve bu ülkede şiddet olaylarının sürmesinden “derin endişe” duyduğunu bildirdi.

Ban Ki-mun sözcüsü Martin Nesirky aracılığıyla yaptığı açıklamada, Suriye makamlarının halkını korumak ve haklarına saygı göstermek zorunda olduğunu belirterek, Suriye’deki şiddet olaylarından derin endişe duyduğunu kaydetti.

“Sivillere karşı askeri güç kullanılması kabul edilemez” diyen Ban, Suriye makamlarını gerçek reformları yapmaya çağırdı.

BM sözcüsü Martin Nesirky, hükümet aleyhine düzenlenen protesto gösterilerine karşı tutumu nedeniyle uluslararası baskı altında bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un telefonlarına çıkmadığını belirtmişti.

Nesirky, Kuveyt ajansı KUNA’nın, ”Genel Sekreter’in, Esad’ı aradığı, ancak ‘devlet başkanının müsait olmadığının’ söylendiği” yönündeki haberini doğrulamıştı.

Sözcü, Ban’ın bütün hafta Esad’la konuşmaya çalıştığını ancak Suriye liderine ulaşamadığını kaydetmişti.

BBC

Read Previous

Kaçak göçmenler kimsenin umurunda değil, çünkü seçmen değiller

Read Next

Suriye’li sığınmacılarla ilgili STÖ’lerin açıklamaları