1 Euroya hamallık

000dwmulisBaşlarında hasır şapkayla saati 1 euroya hamallık yapan Afrikalı mülteciler Almanya’da tartışmaya neden oldu. Bu uygulamaya izin veren belediye başkanı eleştirilerin odağında.

 

 

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki 70 bin nüfuslu Schwäbisch Gmünd şehri şimdiye kadar hiç bu denli adından söz ettirmemişti. Kentin birden dikkatleri üzerine çekme sebebi ise belediye başkanının izniyle şehrin tren garında “hamal” olarak çalışmasına izin verilen mülteciler. Tren garında yapılan çalışmalardan dolayı geçici olarak kurulan yüksek köprü, bavulları ağır insanları zor durumda bırakınca belediye başkanı bu kişilere yardımcı olmak amacıyla mültecilere saati 1,05 euroya çalışmak üzere çalışma teklifinde bulunmuş. Ve mültecilerin başlarında hasır şapkalarla bavul taşıyan resimleri medyada yer bulunca, olanlar olmuş.

Yüzlerce eleştiri maili

Belediye başkanı Ricard Arnold ırkçılıktan sömürgecilik iddialarına kadar birçok eleştiriyi içeren yığınla e-posta alıyor. Mültecilerin 1,05 euro karşılığında bavul taşıyarak çalışmasına izin veren Belediye Başkanı, yanlış anlaşıldığını belirtiyor ve ekliyor:

“Benim niyetim kentimizde yaşayan herkesin buranın bir parçası olduğunu göstermekti. Ben herkesin belediye başkanıyım. Ve mülteciler de şehrimizin bir parçası.“

Arnold’un bu denli tepki almasının bir nedeni de mültecilere hasır şapka giydirirken çekilen ve sonrasında basına yansıyan fotoğraflar. Arnold bu pozlardan pişman olduğunu da sözlerine ekliyor. Alman Demiryolları İşletmesi (Deutsche Bahn) ise mültecilerin çalışma koşullarından yeni haberdar olduğunu belirterek, projenin rafa kaldırıldığını açıkladı.

Mülteciler de çalışmak istiyor

Kentteki mülteci kampında yaşayanlardan Hint Deepak Singh ise eleştirileri anlamakta güçlük çekiyor. 2 yıl önce Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunan Deepak, Belediye Başkanı’na getirilen eleştirilerin mültecilere yardım etmek isteyen farklı projelerin de önünü kesmesinden endişeleniyor. Sığınma başvurusu kabul edilene kadar çalışma izni alamamanın önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Singh, başvurusu kabul olana kadar mülteci kamplarında geçirdiği zorluklara dikkat çekerek ‘Çok zor bir zamandı. 7 kişi aynı odada kalıyorduk. Kolay değil tabii. Kimisi gece 2’de uyumak istiyor, bir başkası şubat ayında dışarısı soğuk olduğundan odada sigara içmek istiyor. Ben sigara kullanmıyorum mesela’ şeklinde konuşuyor.

Almanya’da geçerli yasalara göre sığınma başvurusu yapan mültecilerin ilk 9 ay boyunca çalışmasına müsaade edilmiyor. Ayrıca saat ücreti olarak da 1,05 euro üzerinde kazanmaları yasak. Mülteci örgütü Pro Asyl yetkililerinden Bernd Mesovic yasayı eleştiriyor:

“Sığınma başvurusunda bulunan bir insanın hayatını bir süreliğine dondurup, ‘bu süreden sonra hayatına devam edebilirsin‘ diyemeyiz. İnsan hayatı durdurulup, sonra tekrar devam ettirilecek bir şey değil. İnsanların bütünleştirici önlemlerle hayata devam etmesini, niteliklerini kaybetmemesini sağlamamız gerekiyor.”

‘Yeni bir politika şart’

Mültecilerin çalışma hakları konusundaki tartışmalar sürerken, tartışmanın çıkmasına neden olan Schwäbisch Gmünd kenti Belediye Başkanı Richard Arnold yasal imkânlar çerçevesinde bu tip projelere devam edeceğini belirterek, yeni bir göç politikasına ihtiyaç olduğunu vurguluyor ve “Eğer bu tartışmalar göç politikası konusunda ilerleme kaydetmemizi sağlayacaksa, bu iyi bir gelişme olur. Tartışılması gereken asıl konu ise Almanya’da mültecilerin hangi şartlarda yaşadığı ve bizim onlarla nasıl ilgilendiğimizdir” diyor.

Arnold mülteciler konusunda yeni adımlar atmak istese de üyesi olduğu parti Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) mülteci hakları konusunda yeni kararlar almaya yanaşmıyor.

Deutsche Welle Türkçe

Greta Hamann / Nalan Şipar

Editör: Başak Özay

 

Read Previous

Rüya ülke göçmene apartheid

Read Next

Westminster Üniversitesi Alevi-Kürt Genç İntiharlarını Araştırıyor