Mülteci kadın ve 3 çocuğu için AYM’nin vermediği tedbir kararını AİHM verdi

0timetKumkapı Geri Gönderme Merkezi’nde 3 aydır tutulan kadın ve çoukları için Aihm’den tedbir kararı geldi. 

 

Rusya Federasyonu uyruklu (Dağıstanlı) mülteci kadın Gezel BIIMURZAEVA ile küçük çocukları bayan Amina İdikova (2008), bay Muaz Zubairov (2012) ve bayan Hadidja Zubairova’yı (2013) 18.10.2014 tarihinde, Türkiye’nin güneyinde Kilis ilinde Suriye sınırına yakın bir noktada bulundukları sırada “sınırdan illegal çıkışa teşebbüs” etmekten gözaltına alınmışlardı. 


Şahıslar hakkında işlem yapılmak üzere önce Kilis il merkezine götürülmüşlerdir. 3 gün sonra da, 22 Ekim 2014 tarihinde, sınırdışı edilmek üzere İstanbul Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) götürülmüşlerdir. İstanbul Valiliği 23 Ekim 2014 tarihinde başvurucu bayan Murzeava hakkında Sınırdışı ve idari gözetim kararı vermişti. 
1TMTRK
İstanbul Sulh Ceza Hakimliklerine 6 defa başvuran ve serbest bırakma talepleri reddedilen Gezel Biimurzaeva ve çocuklarının avukatları 15 Aralık 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesine başvuru yaparak, kadın ve çocukları gayriinsani şartlarda tutulmaları nedeniyle derhal serbest bırakılmaları için tedbir kararı verilmesini istedi. 

Başvurucuların avukatlığını yapan Mazlumder Genel Başkan yardımcısı Av. Halim YILMAZ, Kumkapı Geri Gönderme Merkezinde kötü şartlarda tutulduklarını, kadın ve çocuklara uygun bir yer olmadığını, temizlik, beslenme, havalandırma ve diğer şartların insanlık dışı olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi’nden tedbir kararı verilmesini istedi. 
2TMTRK
Anayasa Mahkemesi 9 Ocak 2015 tarihli ara kararıyla tedbir talebini reddetti. Bunun üzerine avukatı 22 Ocak 2015 günü AİHM’e başvurdu. Bugün 23 Ocak 2015 tarihinde AİHM, başvurucuların Kumkapı’dan serbest kalabilmeleri konusunda Tedbir Kararı Verdi, ayrıca Kumkapı Geri Gönderme Merkezi koşulları ve küçük çocuklara uygun olup olmadığı konusunda hükümetten bilgi istenmesine karar verdi.

Kaynak: TIMETURK

Read Previous

Mülteci işçi sömürüsü!

Read Next

Göçmen Dayanışma Ağından “ölüm saçan sınır politikalarına karşı” eylem