Sığınmacı ve mültecilere yönelik psikososyal hizmetler

Sığınmacı ve mülteciler ülkelerinden kaçış süreçlerinde ve sığındıkları ülkelerde pek çok kayıplar yaşamaktadırlar. İlk olarak dünyanın güvenli bir yer olduğuna dair inançları sarsılır. Bunun yanı sıra köken ülkelerindeki statü, ilişki ve kaynaklarını yitirmek durumunda kalırlar.…

Read More

Af Örgütü: Denizde gerçekleştiği iddia edilen ihlaller soruşturulmalıdır

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ BASIN AÇIKLAMASI Uluslararası Af Örgütü, geçtiğimiz hafta Yunan sahil güvenlik görevlileri tarafından Ege Denizi’nde yapılan insan hakları ihlallerinin soruşturulması çağrısında bulundu. Uluslararası Af Örgütü temsilcileri, kendilerinin Yunanistan topraklarına deniz yoluyla girmelerini engelleyen…

Read More

Mültecilerin gereksinim duyduğu hizmetlerin niteliği

Türkiye’de yürürlükte olan 1994 İltica Yönetmeliği’ne göre Avrupa ülkeleri dışından Türkiye’ye gelenler sığınmacı olarak kabul edilmekte ve kalıcı olarak yerleşememekte ve üçüncü bir ülkeye gitmeyi beklemektedirler. Türkiye daha çok bu gruplara ev sahipliği yapan bir…

Read More

“Bir insan olarak yaşamaya hakkım var mı yok mu?”

Ben 10 yıldır mülteciyim. Hala ikamet edeceğim, eşim ve çocuklarımla beraber yaşayabileceğim bir evim yok. Huzur içinde değilim. 23.07.1997 tarihinde Erbil’deki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(BMMYK) Ofisine kendimi tanıttım. 30.05.1998 tarihinde Erbil’deki Birleşmiş Milletler Mülteciler…

Read More

Hayıflanmayı bırakın, mültecilerin sesine kulak verin

Mülteciler genellikle denizde boğulduklarında, gruplar halinde yakalandıklarında dikkat çeker ve medyanın haberlerinde yer bulurlar. Bunun en son örneği İzmir’de yürekleri burkan, insan onurunu ayaklar altına alan mülteci dramı. Ölen mülteci sayısı hakkında kesin bilgi olmamakla…

Read More

Türkiye’de Sığınmacıların Yaşadıkları Sorunlar: Van İli Örneği

Dünyanın her yerinde insanlar yüzyıllar boyunca ülkelerini farklı nedenlerle terk etmek zorunda kalmışlardır. Bu nedenler insanların, ülkelerinde zalimane toplumsal, siyasal vb. baskılara maruz bırakılması şeklinde belirmektedir. Bu tür sorunların artarak devam etmesi ile beraber mültecilik sorunu günümüze kadar…

Read More

Mülteci: Davetsiz ve istenmeyen konuk

İnsan Haklarını İzleme Örgütüne göre Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin ellinci kuruluş yıldönümünün geri bırakıldığı günümüzde, mülteci korumasındaki bazı iyileşmelere karşın, hükümetlerin mülteci ve sığınmacılara karşı tutumları, yerel politik kaygıların etkisiyle ilgisizlik, aldırmazlık ve düşmanlık…

Read More

“Şimdi Hiç Bir Geleceyim Yok”

Ben Leyla 19 Yaşında Genç Bir Kızım 6 Yıldır Türkiye’de Ailemle Birlikte Yaşıyorum. 5 Kişilik İranlı Bir Aileyiz Ama Kuzey Iraktan Geldim İz İçin Bize Kuzey Iraklı Diyorlar. Ben ve Ailem 2002 Yılında Kuzey Iraktan…

Read More

Gecikmiş bir Merhaba…

Her yeni şeyle ilgili yazmak biraz zordur. Ne eksik ne fazla, her şey olması gerektiği kadar olmalıdır. Ve kelimelerin gücüyle yazılanlar berraklaştırmalıdır anlatılmak isteneni; bu sitenin içeriğini, gayesini. Göz ardı edip bugüne kadar böyle bir…

Read More

Hayata Kıyısından Tutunanlar: Mülteciler

Harbi delikanlımız, öz hakiki kahramanımız Polat Alemdar’ın parmak bastığı mültecilik sorunu bir televizyon dizisine iki bölümlük malzeme olmanın çok ötesinde çözüm bekleyen bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Ancak yetkililer çözüme yönelik yasal düzenlemeler ve uygulamaya…

Read More

“Hepimiz Sinir Hastalığına Yakalanmışız”

Biz yurtta kalan sığınmacılarız. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (BMMYK) bir süre önce mülteci statüsü aldık. BMMYK’nın bizden haberdar olup olmadığını bilmiyoruz. Bir sürü sorunla karşı karşıyayız. Örneğin yurtta bazı sorunlarımız var. Yurtta kalan diğer…

Read More

1991 Baharı…

On altı yıl önce bugünler, yani Mart’ın 27 ve 28’i, ki ramazan ayının ortalarıydı… Ya 13’ü yada 14’ü… Evde değildim. Gazeteci Yazar Jon Randal’ı Şemdinli’ye bıraktıktan sonra işim için Van’a geçmiştim ki akşam üstü Hakkari’den Fahri…

Read More

Belki de içinizden biri…

Her insan bir dünya demiş yazarın biri, ve milyonlarca dünya yeryüzünde var olan. İşte mültecilerde bunlardan…var olma mücadelesi veren insanlar…bende varım diyebilmeleri, bilmedikleri şehirlerin, yüzlerin olduğu ve en önemlisi anlamadıkları dillerin konuşulduğu kendileri için tanımsız…

Read More
Göç ve mültecilik

Göç ve mültecilik

Hazırlayanlar: Gül Gökçan, Çiğdem Açıkyıldız, Senar Ataman Giriş Yaşam koşullarının değişmesi, her alanda olduğu gibi, yeni gereksinimlere paralel olarak toplumsal yaşamda da bir takım değişiklikler yaratmıştır. Bu değişikliklerden biri olan göç, toplumların bilincinde derin izler…

Read More